Kipu ja kuume

Itsehoidon kipulääkkeet sisältävät joko parasetamolia tai ovat ns. tulehduskipulääkkeitä (ibuprofeeni, ketoprofeeni, asetyylisalisyylihappo). Parasetamoli sopii kipulääkkeeksi kaikille. Se on suositeltavin kipulääkevaihtoehto lapsille, astmaatikoille, sydänpotilaille, mahahaavapotilaille sekä herkkävatsaisille. Parasetamoli sopii myös raskaana oleville ja imettäville sekä verenohennuslääkkeitä käyttäville ja vuotohäiriöistä kärsiville.

Tulehduskipulääkkeet tehoavat parhaiten kipuun, johon liittyy tulehdusta (esim. hammas-, lihas- tai kuukautiskivut). Tulehduskipulääkkeet eivät sovi kivun itsehoitoon raskaana oleville, imettäville eikä ylävatsaoireista kärsiville. Tulehduskipulääkkeillä saattaa olla yhteisvaikutuksia muiden lääkkeiden kanssa. Lääkkeiden yhteensopivuus on syytä varmistaa apteekin henkilökunnalta. Tulehduskipulääkkeiden vatsaan kohdistuvien haittavaikutusten riski kasvaa, kun tulehduskipulääkettä käytetään isoja annoksia tai pitkiä aikoja. Myös kahden tulehduskipulääkkeen samanaikainen käyttö lisää haittavaikutusten mahdollisuutta, mutta ei paranna tehoa.

Suun kautta annosteltavat kipulääkkeet ovat tehokkaimpia kivun hoidossa. Lapsille ja nielemisvaikeuksista kärsiville on tarjolla suussa nopeasti hajoavia tabletteja sekä nestemäistä oraalisuspensiota. Lisäksi on saatavilla peräpuikkoja sekä nivel- ja lihaskipujen hoitoon tarkoitettuja voiteita ja geelejä.

Flunssalääkkeet sisältävät kipulääkkeitä, kuten ibuprofeenia, ketoprofeenia, asetyylisalisyylihappoa ja parasetamolia. Lisäksi niissä on mukana muita flunssan oireita helpottavia aineita, kuten C-vitamiinia tai kofeiinia. Flunssalääkkeet alentavat kuumetta ja lievittävät lihas- ja päänsärkyä sekä kurkkukipua. Flunssalääkkeitä on saatavilla tabletteina ja lämpimään nesteeseen sekoitettavina annosjauheina.
ASPIRIN 500 mg (1 × 20fol)

Aspirin tablettien vaikuttava aine on asetyylisalisyylihappo (eli ASA). Aspirinia käytetään tilapäisen kuumeen alentamiseen sekä kipujen ja särkyjen hoitoon.

Katso tuotteen tiedot
4,86 €
ASPIRIN 500 mg (1 × 50fol)

Aspirin tablettien vaikuttava aine on asetyylisalisyylihappo (eli ASA). Aspirinia käytetään tilapäisen kuumeen alentamiseen sekä kipujen ja särkyjen hoitoon.

Katso tuotteen tiedot
8,97 €
ASPIRIN 500 mg (1 × 100fol)

Aspirin tablettien vaikuttava aine on asetyylisalisyylihappo (eli ASA). Aspirinia käytetään tilapäisen kuumeen alentamiseen sekä kipujen ja särkyjen hoitoon.

Katso tuotteen tiedot
17,24 €
ASPIRIN ZIPP 500 mg (1 × 10kpl)

Aspirin Zipp sisältää vaikuttavana aineena asetyylisalisyylihappoa. Sitä käytetään särky- ja kuumelääkkeenä.

Katso tuotteen tiedot
4,74 €
ASPIRIN ZIPP 500 mg (1 × 20kpl)

Aspirin Zipp sisältää vaikuttavana aineena asetyylisalisyylihappoa. Sitä käytetään särky- ja kuumelääkkeenä.

Katso tuotteen tiedot
7,94 €
DISPERIN 500 mg (1 × 20fol)

Disperin on tulehduskipulääke, joka alentaa kuumetta sekä lievittää kipua ja tulehdusta. Disperin-tablettien vaikuttava aine on asetyylisalisyylihappo.

Katso tuotteen tiedot
3,85 €
DISPERIN 500 mg (1 × 50fol)

Disperin on tulehduskipulääke, joka alentaa kuumetta sekä lievittää kipua ja tulehdusta. Disperin-tablettien vaikuttava aine on asetyylisalisyylihappo.

Katso tuotteen tiedot
7,98 €
DISPERIN 500 mg (1 × 100kpl)

Disperin on tulehduskipulääke, joka alentaa kuumetta sekä lievittää kipua ja tulehdusta. Disperin-tablettien vaikuttava aine on asetyylisalisyylihappo.

Katso tuotteen tiedot
14,99 €
KETORIN 25 mg (1 × 15fol)

Ketorin on tulehduskipulääke, joka alentaa kuumetta. Sen vaikuttava aine on ketoprofeeni. Ketorin sopii tilapäisten kipu- ja kuumetilojen, lihas- ja nivelkipujen, ...

Katso tuotteen tiedot
4,27 €
TREO 500/50 mg (1 × 20kpl)

Treo sisältää asetyylisalisyylihappoa ja kofeiinia. Asetyylisalisyylihappo lievittää kipua ja alentaa kuumetta. Kofeiinilla on lääkkeen vaikutusta voimistava ja piristävä vaikutus. Treo-poretabletteja ...

Katso tuotteen tiedot
5,27 €
TREO 500/50 mg (1 × 60kpl)

Treo sisältää asetyylisalisyylihappoa ja kofeiinia. Asetyylisalisyylihappo lievittää kipua ja alentaa kuumetta. Kofeiinilla on lääkkeen vaikutusta voimistava ja piristävä vaikutus. Treo-poretabletteja ...

Katso tuotteen tiedot
13,98 €